۱۳ رازی که سرایدار متمول در رابطه با پس انداز هوشمندانه به شما نخواهد گفت (قسمت اول)

سیزده راز ثروتمند شدن که افراد ثروتمند به شما نخواهد گفت

۱۳ رازی که ثروتمندان به شما نخواهند گفت

مقدمه

آه، ثروتمند بودن یعنی اینکه از روی هوس در وسط زمستان تصمیم بگیرید که به یک ساحل آفتابی مسافرت کنید. به اندازه کافی نه، بلکه بیش از آن ثروت داشته باشید که بتوانید یک ویلا در همان محل خریداری کنید، فرزندانتان را به مدارس سطح بالا بفرستید، کراوات های ابریشمی استفاده کنید و بعد از بازنشستگی نگران اتمام پولتان نباشید.

شما لزوما نباید ثروتمند باشید تا دید یک فرد ثروتمند را داشته باشید، دید یک فرد ثروتمند تنها چیزی نیست که ثروتمندان دارند، شما هم میتوانید این دید را داشته باشید. در واقع این دید همان توانایی تجسم سالهایی است که در این راه سپری میکنید و تصمیماتی که در زمینه سبک زندگی و امور مالی خود اتخاذ میکنید تا بتوانید به این هدف که همان ثروتمند شدن میباشد دست یابید.

دید یک فرد ثروتمند بدان معناست که شما به امروز به دید نگاهی به فردا بنگرید. اما توجه داشته باشید که این موضوع به این معنا نمی باشد که زمان حال خود را به واسطه داشتن آینده ای درخشان، نادیده بگیرید چرا که هم اکنون این شرایط را دارا نمیباشید( ثروتمند بودن). در عوض رویای سفر کردن و طراحان لباس شخصی همه و همه، جزیی از برنامه شما خواهند شد، همان برنامه ای که شما بکار خواهید برد تا هوشمندانه رفتار کنید، از درآمدتان به درستی بهره بگیرید و از آن در جهت خرید خانه و گذراندن دوران بازنشستگی استفاده کنید تا بتوانید زندگی لذت بخشی داشته باشید.

بنابراین، آیا توانستید مقداری از دید یک فرد ثروتمند را داشته باشید؟ رازهای افراد ثروتمند بر همگان آشکار شده است و دیگر پنهان نیست. ما با افراد متمول، مشاوران امور مالی و افراد عادی زیادی که خودشان را با دید یک فرد ثروتمند وفق داده اند، صحبت کرده ایم. ما متعهد شدیم که هویت افرادی را که ذهنشان را کنکاش کرده تا با دیدشان آشنا شویم را محفوظ نگاه داریم، اما اطمینان داریم که شما از این داستان ها نکات مفیدی را کسب خواهید کرد.

به محض آنکه شما از تفکرات ثروتمندان با خبر شدید، بسیار ساده است که ببینید چه تعداد از این افراد این راه ها را رفته اند و در این راه باقی مانده اند-البته منظور ما با افرادی نیست که ثروتمند به دنیا آمده اند. علاوه بر این، خواهید دید که چقدر آسان خواهد بود که در هر سطحی از درآمد میتوانید زمینه ساز خوشبختی خود شوید، تصمیمات مالی زیرکانه بگیرید و مهمتر از همه، چه درآمد ماهیانه تان با سه صفر خاتمه پذیرد چه با شش صفر، یک زندگی متمولانه به دور از احساس افسردگی داشته باشید.

در بین تمامی نکاتی که باعث افزایش درآمد شما میشود ما قصد داریم تا نکته های زیر را بیان نماییم:

– چگونه یک سرایه دار والبته شما، میتوانید صاحب ۱ میلیون دلار پول نقد شوید.

– چه زمانی یک کالج گرانتر برای بودجه شما مناسب تر است.

– چگونه ثروتمندان فرایند مذاکره خرید خانه را انجام میدهند؟ کاری که شما نیز باید انجام دهید.

– چه زمانی شما نیاز به یک مشاور مالی ندارید و چه زمانی دقیقا برای امور مالی نیازمندید که به یک نفر اطمینان کنید.

– چگونه شما استطاعت خرید یک قایق، تجهیزات کمپینگ و یا هر خرید لوکسی که در تصورتان هست را بر اساس بودجه تان دارید.

– چگونه انجام دادن تکالیف از هدر دادن پولتان در جهت خرید و یا فجایع دیگر مالی جلوگیری میکند.

– چگونه پس انداز کردن در تمام طول سال میتواند تبدیل به حالتی شود که شما مداما در حال برنامه ریزی برای سفر و گذراندن تعطیلات، باشید.

بر اساس مفاهیم و اصول پس انداز هوشمندانه، بودجه بندی ، فوت و فن هایی که حساب جاری تان را بیش از حد تصورتان مملو میکند و خرید های غیر لوکس، خریدن یک قایق با این میزان بودجه و یا بازنشستگی بدون داشتن یک زندگی متمولانه، همه و همه مواردی هستند که ما گردآوری کرده ایم و در واقع این ها همان مواردی هستند که ثروتمندان نزد خودشان به صورت راز نگهداری میکنند. این دریچه به دید افراد ثروتمندان، شما را به مسیری وارد خواهد کرد که با آموختن رازهایی در زمینه هوش اقتصادی افراد متمول، به باشگاه میلیونرها ملحق شوید.

با دانستن این موارد قطعا یک شبه زیرک و هوشیار نخواهید شد، ولی حداقل خیلی راحت تر مسیر پیوستن به باشگاه میلیونرها و یا برنامه ریزی برای رفتن به فیجی برای تعطیلات را مسیر یابی خواهید کرد. با رمز گشایی از رموز افراد ثروتمند همچون پس انداز و سرمایه گذاری در بازسازی اماکن و یا پس انداز در کالج، شما خواهید دید که انطباق دیدتان با تفکر افراد متمول و ثروتمند زندگی کردن زیاد زمان نخواهد برد.

تشکر از تمام افرادی که رازهایشان، علمشان و داستانهایشان در زمینه دید ثروتمندان را برای ما بازگو کردند. تشکر از تمام افرادی که با خواندن این کتاب دیدشان به کلی در همه ابعاد عوض شده و تصمیمات هوشمندانه ای در زمینه امور مالی خود اتخاذ نموده اند.

ملحق شدن به باشگاه میلیونرها

همه ما تا به حال با این تیتر برخورد داشته ایم، ” یک میلیونر ۱ میلیون دلار به کتابخانه محلی کمک کرد” شما قطعا نزد خود فکر میکنید که این رقم برای یک فرد متمول بسیار ناچیز است. حال نظر شما راجع به این تیتر چیست؟ یک سرایدار ۱ میلیون دلار به مدرسه ای کمک کرد. چگونه فردی با داشتن درامد سالیانه پایین میتواند ۱ میلیون دلار به این کار اختصاص دهد؟

واقعیت این است که هم فرد ثروتمند و هم سرایدار هردو مسیر مشابه ای برای نشان دادن سخاوتمندی خویش پیموده اند. آنها پس انداز کرده اند و سپس سرمایه گذاری کرده اند. میانگین حساب بانکی شما ممکن است بسیار نزدیکتر به معدل حساب یک سرایدار باشد تا یک میلیونر، اما برای اینکه ثروتمند باشید حتی به میزان کم، میبایستی تصمیمات هوشمندانه ای در قبال پولی که در دست دارید بگیرید. به این دلیل که شما استیوجابز و مارک زوکربرگ بعدی هستید که با بهینه استفاده کردن از دارائییتان زندگی خوبی برای خود رقم خواهید زد.

اما چگونه؟ ما هرروز در این رابطه بحث میکنیم، البته نه با ثروتمندان، بلکه با متخصصانی که کمک کرده اند تا این افراد ثروتمند شوند، تا رازهایی از قبیل اینکه در چه مواردی پس انداز کنیم، چه میزان پس انداز کنیم، و کجا سرمایه گذاری کنیم تا این سرمایه رشد کند، را به ما بیاموزند. بسیاری از ثروتمندان که قبول میکنند تا از توصیه های آنها استفاده شود، خواستار آن هستند که نامشان فاش نشود تا بدین صورت حریم شخصی آنها محفوظ بماند.

سیزده رازی که سرایدار غنی در رابطه با پس انداز هوشمندانه به شما نخواهد گفت

۱- شما هر ماه نسبت به ماه پیش از آنچه که فکر میکنید کمتر پول نیازدارید.

 میانگین درآمد سالیانه یک سرایدار ۲۵۰۰۰ دلار در سال میباشد. حتی آن دسته از سرایدارانی که در مدارسی با حقوق بالا و تحت نظر اتحادیه و به صورت رسمی قرار داد میبندند هم سالیانه بیش از ۵۰۰۰۰ دلار درآمد ندارند. با این وجود افرادی با این میزان درآمد سالیانه وارد باشگاه میلیونرها میشوند.

۲- کار بیشتر، درآمد بیشتر.

 وقتی که شما مشغول کاری با دستمزد ساعتی میباشید، همیشه این فرصت را دارید که حقوق اضافه کاری دریافت کنید. در کارهایی با حقوق ساعتی و یا ماهانه، همواره به شما پیشنهاد کاری فوق برنامه که درآمد مجزایی دارد میشود. به علاوه، کار بیشتر به معنای وقت کمتر در جهت خرج کردن پول میباشد.

۳- برندها، تنها راهی برای دور ریختن پول شما میباشند.

 ایا واقعا استار باکس طعم بهتری نسبت به فولگرس دارد؟ بله، اینها مواردی هستند که سرایدار ثروتمند قطعا به شما نخواهد گفت. او هیچگاه از اینکه ۲ دلار برای یک فنجان قهوه بپردازد ناراحت نخواهد شد. او ( سرایدار غنی) قطعا به دختر خویش خواهد آموخت که هیچ تفاوتی بین نوشیدنی ((جوردیچ)) و ((کاچر)) وجود ندارد حتی اگر از لحاظ قیمتی تفاوت فاحشی بینشان وجود داشته باشد. سوپ های موجود در فروشگاه یا گوشت؟ آیا شما را مجاب میکند که دنبال تفاوتی دیگر به غیر از قیمت آن باشید؟

۴- مقداری قناعت شما را تا مدت ها بی نیاز میگرداند.

در سال ۲۰۰۴، سرایدار ۱۰۲ ساله اهل مونتانا، جنسیو مورلاسی، ۲٫۳ میلیون دلار به دانشگاه گریت فال همان دانشگاهی که وی به صورت نیمه وقت، سال های زیادی در آن مشغول به کار بود، پرداخت کرد. وقتی این هدیه به اعلان عمومی در آمد، بسیاری از دوستان وی ازعان داشتند که مورلاسی در زمان بقای خویش بسیار ساده زندگی میکرده تا آنجایی که لباسش را تا زمانی که نیاز به عوض کردن نداشت، تعویض نمی نمود.

مورلاسی آپارتمانی به جهت اجاره دادن واحد های آن ساخته بود، با این وجود شلوارهایش را وصله میزد. دوستان همکار او میگفتند که کورلاسی معتقد بود که تا زمانی که به چیزی نیاز ندارید نباید آن را خریداری کنید.( کفش سال آخر زندگی مورلاسی به قدری مستهلک بود که نیاز به کفاشی داشت) و تا آنجا که امکان دارد میبایستی هزینه ها را در پایین ترین سطح ممکن قرار داد. البته، شما نیاز ندارید که لباس مندرس بپوشید و یا اینگونه تفکر کنید، در عوض،  به جای داشتن یک گنجه پر از لباس های فصل، به داشتن تعدادی از این لباس ها فکر کنید.

۵- به جای طمع داشتن به اموال خانه همسایه، بدهی های او را ببینید.

 بیایید با این واقعیت مواجه شویم، او( همسایه) در همسایگی شما زندگی میکند، و شما میدانید که درآمد او تقریبا مشایه درآمد شماست، در واقع حقیقت این است که همسایه شما برای بدست آوردن چیزهایی که شما ندارید زیر بار بدهی سنگینی رفته است. و اگر اینگونه نباشد، قطعا بیشتر پول خود را صرف زمان حال خود میکند و پس اندازی برای فردای خود ندارد. نگاهی به همسایه های اطراف خود بکنید و کسانی را خواهید یافت که محتاتانه خرج میکنند و اموال زیادی ندارند. هر زمانی که همسایه ای که به آن علاقه داشتید در نظر شما می آید به همسایه کم خرج دیگر خود فکر کنید.

۶- در زمان کار، عملکرد خود را پردازش کنید- و آن کاری که انجام میدهید- مهم است که شما بیش از هرچیزی به آن فکر کنید

سیاست پرداخت هرساله هزینه برای تعطیلات بی استفاده و روزهای کسل کننده آن، میتواند دلیل خوبی برای کاهش این میزان تعطیلات باشد- ۴روز تعطیلات خیلی بهتر از ۵ روز میباشد-و در آمد حاصل از آن یک روز اضافی را میتوانید صرف امور درمانی خود بنمایید. موارد دیگری که میتوانید با صرفه جویی در آن، از مزیت پس انداز استفاده کنید شامل: خودرو، تلفن، لب تاب و تخفیف ها میباشد.

۷- یک قسمت خواسته، سه قسمت نیاز

سرایدار اهل مونتانا هیچ گاه تمام دارایی خود را اهتکار نمیکرد، بلکه مقداری از آن را صرف ریخت و پاشهایی از قبیل سفر به کشورهای مختلف مانند ایتالیا میکرد ولی در زمان مسافرت به همسرش گوشزد مینمود که در حین خرید بسیار محتاط باشد و تنها تعدادی لباس خریداری کند. با تمرکز بر روی اختصاص دادن سه قسمت از چهار قسمت، به نیازها و یک قسمت از چهار قسمت به خواسته ها، سرایدار بی ادعا زیاد ولخرجی نمیکرد. با داشتن ۲٫۳ میلیون دلار در خاتمه کار، شاید بهتر باشد به این ایده دو، سه و یا چهار بار نگاه شود.

فوق محرمانه:

زک بیسونیت نویسنده کتاب ” چگونه میتوان بیش از والدینتان ثروتمندتر و هوشمندتر شد” و توماس استنلی کمک نویسنده کتاب ” میلیونر همسایه” هردو به اتفاق معتقدند که افراد متمول هیچگاه خودرو لوکس نمیرانند و بیشتر افرادی که سوار بر خودروهای لوکس هستند در واقع ثروتمند نیستند. این دو معتقدند که بیشتر افراد ثروتمند از بین تمامی خودروها اغلب خودروی تویوتا را بر میگزینند.

۸- هیچ گاه جنس نو نخرید مگر برای لباس زیر.

 خودروها بعد استفاده آنها چیزی در حدود ۳۰ درصد از ارزششان را از دست میدهند، با این وجود، بسیاری از افراد خودروی دست اول خریداری میکنند.بهتر این است که یک خودرویی که چندین مایل استفاده شده و قیمت آن بسیار مناسب تر میباشد خریداری گردد. قطعا شما به اندازه ولادیمر کلاسینگ، مکانیک صنایع نظامی، که در سال ۲۰۱۲ فوت کرده و رقمی بالغ بر ۱ میلیون دلار به دانشگاه واشینگتون بخشید افراطی نیستید. کلاسینگ سال ۱۹۳۹ در مسابقه ای برنده یک خودروی بیوک شد و این خودرو را تا اواخر سال ۱۹۹۰ نزد خود نگاه داشت، در واقع در این سال او ۸۵ ساله شده بود و دیگر توانایی رانندگی نداشت.

۹- خانه و یک سبک زندگی خریداری کنید.

ایده خرید یک خانه با نازل ترین قیمت و یا کوچکترین ابعاد ممکن در زیبا ترین بلوک در شهر، ایده شایسته‌ای میباشد. اما همواره به یاد داشته باشید که با خرید یک خانه در واقع شما یک سبک زندگی را نیز خریداری میکنید- که هرچه این خانه بزرگتر باشد عادت خرید نیز وسعت میابد. به جای این، خانه ای کوچکتر در مجاورت محل کار خود خریداری و یا اجاره نمایید.

۱۰- نواقص خود را زنده به گور کنید

با سیگار کشیدن شروع کنید. میانگین ۵ دلار برای هر پاکت سیگار را در نظر بگیرید، حال فرض کنید که در هفته ۳ پاکت سیگار استعمال میکنید که در طول سال رقمی بالغ بر ۷۸۰ دلار میبایستی بپردازید. این رقم صرف نظر از خوش شویی لباس هایتان که با خاکستر سیگار آلوده شده، میباشد. و امروزه اکثر بیمه ها برای افراد سیگاری رقمی مابین ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار به عنوان هزینه اضافی در نظر میگیرند. رهایش کنید تا بدین وسیله تقریبا ۲۰۰۰ دلار در ماه صرفه جویی نمایید.

۱۱- شما هزینه ای صرف آنچیزی که نمیبینید نخواهید کرد

منشی و سرایدار و افراد ثروتمند دیگر در لباس افراد عادی این موارد را به طور معمول دارا میباشند: آنها بخشی از چک خود را به طور مستقیم پس انداز میکنند. این میزان پول به هیچ عنوان تعادل حساب بانکی تان را برهم نمیزند و شما شانس این را ندارید که آنچیزی را که هرگز نداشته اید تا با آن شروع کنید را از دست بدهید. با ۵ دلار یا ۱۰ دلار بیشتر از هفته گذشته شروع کنید. با یک بودجه در تنگنا؟ هر روز پول خردهای خود را درون یک شیشه قرار دهید، در انتهای ماه شیشه را به بانک برده و پول های آن را در بانک پس انداز کنید.

۱۲- اگر استطاعت پرداخت چیزی را با پول نقد ندارید پس توانایی خرید آن را هم ندارید

بله این کاملاً صحیح است، تنها یک فرد متمول قادر است تا بهای خرید یک خانه را نقدا پرداخت کند. اما اگر شما واقعا قصد دارید تا مانند ثروتمندان باشید، بهای کالایی را با کارت اعتباری خود نپردازید. قطعا استثنائاتی وجود دارد، اما افتادن در سیکل استفاده از کارتهای اعتباری و به طبع آن پرداخت سود به موسسه های اعتباری باعث خارج شدن شما از باشگاه میلیونرها میگردد.

۱۳- نیاز به یک فشار مالی جزیی به منظور پس انداز برای یک مسافرت

به یک باشگاه پس انداز اجتماعی ملحق شوید. همچون عضویت در باشگاه کتاب خوان ها، باشگاه پس انداز اجتماعی میتواند به عنوان اهرم فشاری در جهت پس انداز برای خرید یک بلیط عمل نماید.این روش به صورت عمده جایگزین باشگاه سرمایه گذاری شده است. اعضای باشگاه پس انداز اجتماعی، اهداف مشابه ای در جهت ذخیره نمودن پول برای تدارک یک سفر و یا بهبود اوضاع معیشت خود دارند. (ادامه دارد…)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *