۱۰ چیز که خانواده‌های شاد آن‌ را متفاوت انجام می‌دهند

10 چیز که خانواده‌های شاد آن‌ را متفاوت انجام می‌دهند

۱۰ چیز که خانواده‌های شاد آن‌ را متفاوت انجام می‌دهند، شب گذشته یک دوست قدیمی از دوران دبیرستان، (فردی موفق از زادگاهم و کارآفرینی که صاحب یک شرکت بسیار بزرگ است)، مردی که برای او احترام خیلی زیادی قائل هستم، برای صرف شام به خانه ما آمد. بعد از خوردن شام خوشمزه، ما به مدت چند ساعت به گپ و گفت پرداختیم و خاطرات گذشته را با هم مرور کردیم. همین طور که اتفاقات را مرور می‌کردیم او گفت: «من تو را تحسین می‌کنم. عشق موجود در این خانه را تحسین می‌کنم (عشق واضحی که میان تو و آنجل است) این رابطه نزدیک و دوستانه که ساخته و تربیت کرده‌اید را تحسین می‌کنم. وقتی اینجا هستم حس می‌کنم عضوی از این خانواده هستم. ایجاد یک خانواده شاد چیزی بوده است که هیچ وقت در آن موفق نبوده‌ام. برای من خیلی جذاب است که توانستم این چنین جوی را ببینم، حس کنم و امشب بخشی از آن باشم. از تو ممنونم.»

وقتی امروز صبح شروع به نوشتن کردم، گفته‌های دوستم به ذهنم آمد. باعث شد به این فکر کنم که ایجاد یک خانواده شاد به معنی واقعی یعنی چه؟ چه کارهایی است که خانواده‌های شاد آن‌ها را متفاوت انجام می‌دهند؟

این‌ها افکاری است که به ذهنم آمد…

 • هر روز، هر عضو انتخاب می‌کند که بخشی از خانواده باشد

اولین و مهم‌ترین نکته این است که خانواده همیشه از نسبت خونی به وجود نمی‌آید. افرادی در زندگی شما هستند که از بابت بودن شما در زندگی‌شان سپاسگزار هستند. افرادی که شما را تشویق می‌کنند تا  سالم و عالی پیشرفت کنید و نه تنها شخصیت فعلی شما را دوست دارند بلکه از کسی که می‌خواهید بشوید هم استقبال می‌کنند. افراد خانواده می‌توانند بهترین دوستان شما باشند. و بهترین دوستان، چه از نظر خونی به شما مرتبط باشند چه نباشند، می‌توانند خانواده شما را تشکیل دهند.

خانواده با عشق ساخته می‌شود؛ تنها بر اساس مدارک ازدواج یا پرونده‌های سرپرستی، یک خانواده ایجاد نمی‌شود. خانواده‌ها از قلب‌ها، عشق و احترام متقابل، رشد پیدا می‌کنند. تنها زمانی پیوند یک خانواده شکسته می‌شود که ارتباط قلب‌ها گسیخته شود. اگر این ارتباطات را پاره کنید دیگر این افراد، خانواده شما نخواهند بود. اگر این ارتباطات را ایجاد کنید، این افراد خانواده شما خواهند ماند. پس ارتباطات را بسازید و از آن‌ها نگهداری کنید تا افراد خوب در زندگی‌تان بیشتر شوند و هر روز آن‌ها را با عشق بپرورید.

 • افراد یک خانواده به خاطر همدیگر از مسیر خودشان خارج می‌شوند

ارتباطات خانوادگی از طریق عشق مستحکم می‌شوند و عشق واقعی نیازمند توجه، آگاهی، نظم، تلاش و توانایی مراقبت و از خودگذشتگی برای یکدیگر به روش‌های مختلف است. شما باید دستان‌تان را به دور گردن هم بیندازید و یکدیگر را صرف‌نظر از هر چیزی درآغوش بگیرید، حتی اگر آن روز خیلی دوست داشتنی نیستند. مطمئنا آن‌ها نیز همین کار را برای شما خواهند کرد.

اگر می‌خواهید بدانید یک خانواده سالم چگونه است، شبیه این است که هر روز هر یک از اعضای آن که از خواب بیدار می‌شوند، می‌گویند: «این ارزشش را دارد. همه شما ارزشمند هستید. خوشحالم که شما در زندگی من هستید.» این در واقع از خودگذشتگی است. این در واقع دانستن این است که بعضی روزها باید کارهایی انجام دهید که دوست ندارید تا بتوانید افرادی را که دوست دارید بخندانید و به آن‌ها حس خوبی بدهید. این چیزی است که به آن «خانواده» می‌گویند.

  ۱۰ چیز که خانواده‌های شاد آن‌ را متفاوت انجام می‌دهند
 • اعضای یک خانواده در شرایط سخت و آسان کنار همدیگر هستند

«خانواده بودن» به معنی حمایت کردن از تغییرات گریز‌ناپذیر در زندگی یکدیگر است.  این بدان معنی است که بدانید خانواده شما همیشه در شرایط سخت و آسان از شما حمایت خواهند کرد. هیچ‌کس و هیچ‌چیز نمی‌تواند به شما چنین حمایتی بدهد. نه شغل شما، نه رئیس‌تان، نه مشتریان‌تان، نه پول و نه شهرت.

شما هرگز نمی‌توانید به کسی قول دهید که در باقیمانده زندگی‌شان کنارشان خواهید ماند اما می‌توانید این قول را دهید که در باقیمانده زندگی خودتان در کنارشان هستید. در کنار کسانی بمانید که در تاریک‌ترین لحظات زندگی‌شان هم به یاد شما هستند نه به این علت که شما می‌خواهید در تاریکی باشید بلکه به خاطر این‌که نمی‌خواهید آن‌ها در تاریکی بمانند. سایه‌ها را از کنار آن‌ها کنار بزنید تا زمانی که بتوانند نور را پیدا کنند. در همین حین در آفتابی ترین روزهایشان نیز کنارشان باشید نه به این علت که بخواهید پوست‌تان برنزه شود بلکه از این بابت که خوشحال می‌شوید وقتی آن‌ها را می‌بینید که می‌درخشند.

به یاد داشته باشید که زمان‌بندی خیلی اهمیت دارد. همیشه زمانی برای سکوت، زمان برای رها کردن و اجازه دادن به خانواده‌تان که به سمت سرنوشت خودشان بروند و زمان برای خوشحالی از بابت پیروزی‌هایشان وجود دارد…

 • همه اجازه دارند که با خودشانصادق باشند

عمیق‌ترین تمایل طبیعت انسان نیاز به این است که مورد احترام واقع شود. بعضی اوقات ما شبیه مجسمه‌سازان می‌شویم و مدام تصویری که از دیگران می‌خواهیم را در ذهن‌مان ترسیم می‌کنیم. چیزی که فکر می‌کنیم نیاز داریم، عشق می‌ورزیم یا تمایل داریم. اما این اعمال و دریافت‌ها مخالف واقعیت است و به ضرر ما و آن‌هاست و در نهایت همیشه منجر به نا‌امیدی می‌شود؛ چون هیچ گاه این تصویر مطابق واقعیت آن‌ها نیست.

به یاد داشته باشید، چشمه عشق این است که به کسانی که اهمیت می‌دهیم اجازه دهیم بدون هیچ عذر و بهانه‌ای خودشان باشند و سعی نکنیم با اعمال تغییر در آن‌ها، به ایده‌های درونی خومان نزدیک‌شان کنیم. در این صورت تنها تصورات خودمان را دوست خواهیم داشت و زیبایی کلی آن‌ها را از دست خواهیم داد.

 

 • هر کسی مسئولیت کار خودش را می‌پذیرد

شادی انتخابی است که از درون نشئت می‌گیرد. شاد بودن به این معنی نیست که همه چیز کامل است، به این معنی است که شما تصمیم گرفته‌اید فراتر از نقایص نگاه کنید. هر روز انتخاب‌های وجود دارند که می‌توانید با آن‌ها تاثیرات شادی را در زندگی خود حس کنید. تصمیم بگیرید کاری معنا دار انجام دهید. تصمیم بگیرید که از خودتان مراقبت کنید. تصمیم بگیرید که با افراد درست و مفید رفت و آمد کنید. یک رفتار مناسب را برگزینید. تصمیم بگیرید که از بابت چیزهایی که دارید قدردان باشید. تصمیم بگیرید که ببخشید. تصمیم بگیرید که بر روی چیز‌هایی که دارید تمرکز کنید و به چیز‌هایی که ندارید اهمیت ندهید.

همین امروز با پذیرفتن مسئولیت شادی خودتان، آغاز کنید. انتخاب بر عهده شماست. خانواده شما می‌توانند حامی‌تان باشند اما نمی‌توانند شادی را برای شما انتخاب کنند.

 

 • واژه‌های مراقبت همیشه برای برقراری ارتباط استفاده می‌شوند

شما می‌توانید شادی هر رابطه نزدیکی را با تعداد زخم‌هایی که هر یک از طرفین بر روی زبان‌ها و گونه‌های درونی‌شان حمل می‌کنند، ارزیابی کنید. این زخم ها در طول سال‌ها عصبانیت شدن و استفاده کردن از واژگان نامناسب به وجود آمده‌اند.

نکته: مراقب باشید چه می‌گویید. شما می‌توانید واژه‌ای نامهربانانه را کمتر از یک ثانیه بگویید اما زخم‌های ناشی از آن تا سال‌ها بعد همچنان باقی می‌ماند. این کار را با خانواده خود یا هرکس دیگری که برایش اهمیت قائل هستید، انجام ندهید. هر بار که واژه‌ای استفاده می‌شود، چیزی ساخته می‌شود. صادق باشید اما نسبت به چیزی که می‌گویید و نحوه بیان آن، هشیار باشید. از واژگانی استفاده کنید که باعث ایجاد احترام، قدر‌دانی، تشویق و الهام‌بخشی می‌شوند.

 

 • حقیقت همیشه تایید می‌شود و قول‌ها بر سر جایشان باقی خواهند ماند

 • ۱۰ چیز که خانواده‌های شاد آن‌ را متفاوت انجام می‌دهند

دروغ گفتن و خیانت کردن هرگز کار سختی نیست اما علت پاشیده شدن خانواده‌ها هستند. وقتی مسائل را با دروغ کنار هم نگه دارید خیلی آسان از هم پاشیده خواهند شد.

حقیقت این است که به ارتباطات هرگز لطمه وارد نمی‌شود مگر آن‌که دروغ، خیانت و تغییر دادن حقیقت با احساسات یک شخص بازی کند. قول دادن به معنای همه چیز است اما وقتی که یک قول شکسته می‌شود، عذر خواهی دیگر هیچ معنایی نخواهد داشت. پس هیچ‌گاه با احساسات کسی چون از احساسات خودتان مطمئن نیستید، بازی نکنید. اگر به هر روشی نامطمئن هستید، اطمینان حاصل کنید که این را به طرف مقابل‌تان می‌گویید. همیشه صادق و رک باشید. و این را به یاد داشته باشید که وقتی حقیقت با سکوت جایگزین شود، آن سکوت نیز تبدیل به یک دروغ خواهد شد.

 

 • هر کسی برای دیگری زمانی با‌ارزش اختصاص می‌دهد

بگذارید حقیقتی تلخ از زندگی به شما بگویم: صرف‌نظر از این که ارتباطات شما با والدین، خواهران و برادران، عمو‌ها، خاله‌ها، پسر عمو‌ها یا حتی دوستان نزدیک‌تان چه کیفیتی دارند، هر گاه آن‌ها را از دست دهید دل‌تان برای آن روابط تنگ خواهد شد. و یک روز این اتفاق خواهد افتاد.

شما باید زمانی ارزشمند برای کسانی که دوستشان دارید اختصاص دهید. متوجه باشید که اهمیتی ندارد چه مقدار از زمان‌تان را برای کسی که برایتان اهمیت دارد، صرف می‌کنید یا چقدر از آن‌ها سپاسگزار هستید، روزی به نظرتان خواهد آمد که گویا زمان کافی با هم نگذرانده‌اید. این نکته را از منظری اشتباه دریافت نکنید. از انجام مکالمه‌های مهم به این علت که خجالت می‌کشید یا حس راحتی ندارید، خودداری نکنید. هرگز نمی‌دانید که چه زمانی فرصت خود را از دست می‌دهید.

پس نسبت به اتفاقاتی که در زندگی عشق‌تان می‌گذرد نزدیک بمانید و منظم با یکدیگر ازتباط برقرار کنید. نه به خاطر این‌که راحت است بلکه به خاطر این که آن‌ها ارزش زمان بیشتر شما را دارند.

 

 • زمان حال را مقدس می‌شمازند

بهترین مسیر برای ایجاد تاثیر مثبت در هر رابطه‌ای، عشق است. و بهترین مسیر برای عشق ورزیدن، قبول کردن صد در صدی هر آن‌چیزی است که در زمان حال می‌گذرد. اجازه دهید همه چیز همان‌طور که هست باشد بدون آن‌که بخواهید یا امیدوار باشید آن‌ها را تغییر دهید.

زمان حال یعنی تشخیص و جشن گرفتن این که همه ما به صورت جدایی ناپذیری با قدرتی بزرگ‌تر از خودمان به یکدیگر پیوند خورده‌ایم و ارتباط‌مان با آن قدرت و با یکدیگر تنها در زمان حال رخ می‌دهد. موضوع این است که بدانید ابتدا در زمان حال حاضر باشید قبل از آن‌که بخواهید به صورتی موثر تغییری مثبت در آن ایجاد کنید. تمرین زندگی کردن در زمان حال ایجاد حس هدف‌مندی در زندگی‌مان خواهد کرد و درب ‌ها برای دوست داشتن همدیگر باز خواهد کرد.

به صورت تمام در زمان حال بودن با یک شخص بسیار کار دشواری است، به هر جهت نیازمند این است که خودتان را به صورت تمام و کمال به اشتراک بگذارید و با آن شخص وارد لحظه‌های صداقت شوید. این شخص ممکن است به شما آسیب برساند و شما نیز ممکن است به او آسیب برسانید. بله، درست است، شما گاهی به یکدیگر آسیب می‌رسانید. اما این شرط زندگی کردن در زمان حال است. برای آن‌که تابستان را ببنید، باید ریسک سرمای زمستان را قبول کنید. برای آن که در زمان حال زندگی کنید، باید ریسک عدم حضور را بپذیرید.

 

 • صبر و بخشش هر روز تمرین می‌شود

مهم نیست که چقدر تلاش می‌کنید مهربان و صادق باشید، در نهایت موجب آزار کسانی خواهید شد که خیلی به شما نزدیک هستند. و این دقیقا همان علتی است که چرا صبور بودن و بخشش حیاتی هستند. صبوری به این معنی است که به نور اجازه دهید کسانی که دوست‌شان دارید را روشن کند حتی بعد از این‌که یک بار فیوز آتش گرفته است. و بخشیدن دانستن عمیق این است که درک کنید آن‌ها از ابتدا نمی‌خواستند فیوز منفجر شود.

صبر و بخشش می‌توانند در ابتدا کمی تلخ باشند اما دانه‌های که اکنون می‌کارید در آینده میوه‌هایی رسیده می‌دهند.

نوبت شماست…

در تجربه شما از روابط، چه چیزی باعث ایجاد ارتباطات شاد و پیوند‌های قوی خانوادگی می‌شود؟ نظرات‌تان را برای ما ارسال کنید…

۱۰ چیز که خانواده‌های شاد آن‌ را متفاوت انجام می‌دهند

نوشته : مارک چرنف[۱]

[۱] Marc Chernoff

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *