16 روش ساده برای آن‌که دوباره خودتان را دوست داشته باشید

16 روش ساده برای آن‌که دوباره خودتان را دوست داشته باشید


ابتدا یاد بگیرید خودتان را دوست داشته باشید به‌جای آن‌که به دنبال آن باشید که دیگران شما را دوست داشته باشند.

«امروز احترام چند نفر از کسانی که دوست‌شان دارم را از دست دادم، دلم می‌خواهد خودم را بکشم. همه این‌ها وقتی اتفاق افتاد که در نهایت تصمیم گرفتم توصیه شما را جدی بگیرم و به همه گفتم واقعا چه کسی هستم و تصمیم گرفته‌ام با زندگی‌ام چه کنم. مخلص کلام این‌که من انتخاب کردم خودم را دوست داشته باشم و به خودم احترام بگذارم به‌جای آن‌که دیگران را متقاعد کنم که این کار را هر روز نسبت به من انجام دهند.»

این چند خط از مکالمه زنده‌ای که امروز صبح با یکی از مراجعینم داشتم، استخراج شده است. با وجود آن‌که او از من خواست که ناشناس باقی بماند اما این اجازه را داد که این مکالمه را با شما به اشتراک بگذارم و من از این بابت خیلی خوشحال هستم.

بزرگ‌ترین درگیری زندگی، پذیرفتن، در آغوش گرفتن و دوست داشتن همدیگر با تمام نقایص‌مان است. باید صد در صد با خودمان صادق باشیم که چه کسی هستیم، چه حسی داریم و به چی چیزهایی نیاز داریم. باید از بی‌ارزش کردن خودمان دست برداریم و بابت چیزی که هستیم برای خودمان ارزش قائل باشیم. باید این را بپذیریم که هر کسی که دوستش داریم قرار نیست لزوما با هر گامی که برمی‌داریم موافق باشد و  نباید با این موضوع مشکلی داشته باشیم.

ما باید یاد بگیریم که بهترین دوست خودمان باشیم چون گاهی اوقات در این دام می‌افتیم که بدترین دشمن خودمان می‌شویم. ما عاشق این هستیم که دیگران دوست‌مان داشته باشند، برای همین گاهی اوقات فراموش می‌کنیم که خودمان را دوست داشته باشیم.

چیزی که باید درک کنیم این است که بزرگ‌ترین وظیفه ما این نیست که عشق به خود را درک کنیم بلکه این است که دیوارهایی را که در برابر این موضوع ساخته‌ایم، خراب کنیم. وقتی شجاعت این را داشته باشیم که از این دیوار‌ها عبور کنیم (که بدانیم و خودمان را با وجود نقایص و اشکالات‌مان در آغوش بگیریم)، آن وقت دری را باز خواهیم کرد که دیگران شخصیت واقعی ما را ببینند و دوست داشته باشند.

برای همین الان زمانی است که…

در زندگی شخصی‌تان خیلی مهم است خودتان را بشناسید. شما باید در مقابل آیینه بایستید و مهربان باشید. چیزی که در آیینه می‌بینید معمولا چیزی است که در دنیا می‌بینیم. نا‌امیدی‌هایی که در دیگران می‌بینیم اغلب نا‌امیدی‌های درونی خودمان را بازتاب می‌کنند. توانایی ما در دیدن پتانسیل‌های دیگران اغلب بازتاب‌کننده توانایی خودمان در دیدن پتانسیل‌های درونی‌مان است. صبوری کردن ما با دیگران معمولا صبرمان را نسبت به خودمان بازتاب می‌کند. حتما متوجه ایده شدید: باید ابتدا کمی به خودتان عشق بورزید.

 • با چیزی که هست یکی شوید

یک چیز که واقعا دشوار اما بسیار ارزشمند است این است که از تلاش برای کامل بودن دست بردارید و سفر تبدیل شدن به خودِ واقعی‌تان را شروع کنید. زیباترین قسمت این سفر این است که حس آرامش از زنده بودن خواهید کرد. این حس از باز تمرین دادن ذهن‌تان نسبت به فرآیند زندگی، آن طور که واقعاً هست نه آن طور که فکر می‌کنید باید باشد، به وجود می‌آید.

 • کمتر بر روی گرفتن تایید از دیگران تمرکز کنید

به خودتان یادآوری کنید که قرار نیست هر کاری که دیگران انجام می‌دهند را انجام دهید. قرار نیست که برای متفاوت انجام دادن کاری، از دیگران اجازه بگیرید. زمان شما در این سیاره بسیار ارزشمند است. همان‌طور که این جمله زیبا بیان می‌کند: «کاری که امروز انجام می‌دهید مهم است چون شما یک روز از زندگی‌تان را با آن معاوضه می‌کنید.» منتظر نمانید تا یک نفر دیگر به شما اجازه دهد تا زندگی کنید.

 • از کسانی که به شما حس منفی می‌دهند، دوری کنید

در ارتباط نبودن با کسی بهتر از این است که با شخص اشتباهی در ارتباط باشید. زیاد نگران افرادی نباشید که نگران شما نمی‌شوند. ارزش خودتان را بدانید! وقتی خودتان را وقف کسانی می‌کنید که برای شما احترامی قائل نیستند، شکست خواهید خورد. دوستان‌تان در زندگی باید انگیزه دهنده و الهام‌بخش باشند و به شما احترام بگذارند. دایره شما باید به خوبی شکل گرفته باشد و حمایت‌گر باشد. همیشه کیفیت را بر کمیت برتری دهید.

 • گذشته خودتان را فراموش کنید

وقتی با گذشته تاریک خود مواجه می‌شوید و تلاش می‌کنید آن را با نور بخشش فراموش کنید، تمایل‌تان برای درگیر شدن با اهریمن‌ها باعث خواهد شد تا فرشته‌ها به آواز درآیند. موضوع این است که باید بپذیریم گاهی اوقات افراد خوبی مانند شما انتخاب‌های اشتباهی می‌کنند. این بدین معنی نیست که شما فرد بدی هستید؛ بلکه بدین معنی است که انسان هستید. از گذشته خود فاصله بگیرید؛ گذشته دیگر رفته است. فراموش کنید که در گذشته چه کاری را باید و نباید انجام می‌دادید. بر روی این تمرکز کنید که الان چه کاری می‌توانید انجام دهید.

 • شروع به ایجاد تغییراتی کنید که می‌دانید ضروری است

چون کاری در گذشته باعث شده است خوشحال شوید دلیل این نمی‌شود که آن را تا ابد برای خودتان نگه دارید. اگر می‌خواهید امروز در زندگی‌تان تغییراتی ببینید، باید کار‌هایی انجام دهید که در گذشته هرگز انجام نداده‌اید. ورودی متفاوت = خروجی متفاوت. از چیز‌هایی که انرژی شما را تخلیه می‌کنند فاصله بگیرید و به سمت افکار و فعالیت‌هایی روید که به شما قدرت بخشیده و اغنایتان می‌کنند.

 • اشتباهاتی که تاکنون مرتکب نشده‌اید را در آغوش بگیرید

برای آن‌که در درازمدت موفق باشید باید گاهی اوقات اشتباه کنید. پس اجازه ندهید ترسِ گرفتنِ تصمیمات جدید باعث شود هیچ تصمیمی نگیرید.

 • برای کسی که هستید و چیز‌هایی که دارید احترام قائل شوید

خیر، همیشه هر چیزی که بخواهید را به دست نخواهید آورد. خیر، همیشه آنجایی نخواهید بود که می‌خواهید باشید. اما به یاد داشته باشید: خیلی از مردم هستند که هرگز چیز‌هایی که شما اکنون دارید را نخواهند داشت. پس از درد، نا‌امیدی و ناراحتی استفاده کنید تا به شما انگیزه دهند نه آن‌که عصبی‌تان کنند. شما در کنترل نحوه نگرش‌تان به زندگی هستید.

 • هر روز کاری انجام دهید که باعث خوشحالی‌تان شود

تفاوت بزرگی بین خستگی عادی و خستگی لذت‌بخش وجود دارد. زندگی خیلی کوتاه است. آن را در کارهایی سرمایه‌گذاری کنید که عمیقا برای‌تان مهم است. یک زندگی خوب به معنی گرفتن یک تصمیم خوب در هر روز است. تصمیمی که شما را به جلو حرکت می‌دهد. با انجام دادن کارهایی که برایتان مهم است برای خودتان ارزش قائل شوید. شما باید زندگی را با روش خودتان تجربه کنید قبل از آن‌که بتوانید به دیگران زندگی ببخشید.

 • به خودتان یک فرصت دهید تا ایده‌ها و فرصت‌های جدید را کشف کنید

اجازه ندهید ندانستن این‌که چگونه چیزی به پایان می‌رسد شما را از آغاز کردن باز دارد. وقتی عملی را انجام می‌دهیم، عدم قطعیت ما را تعقیب می‌کند تا به‌جایی برسیم که فرصت‌ها در انتظار ما هستند.

 • به الهامات درونی خود گوش دهید و در مورد همه چیز با خودتان صادق باشید

ما نمی‌توانیم با قطعیت در مورد شیوه زندگی‌ای که نداریم، صحبت کنیم. ما دیگر به قصه‌خوان‌های خیره‌کننده نیاز نداریم بلکه به آن‌هایی نیاز داریم که ناب و اصیل باشند. به صدای درونی خودتان گوش دهید. اعتماد به نفس از دانستن این‌که کاری که دارید انجام می‌دهید درست است، به وجود می‌آید. کاری که به درستی برای خودتان انجام می‌دهید.

 • به توانایی خود باور داشته باشید

همه چیز امکان‌پذیر است. کلید موفقیت در دانستن این است که چه چیزی می‌خواهید؛ آن را به عنوان بخشی از شخصیت خودتان بدانید و باور داشته باشید که شما ارزش داشتن آن را دارید.

 • به‌جای خواندن، تماشا کردن و شنیدن قصه دیگران، بر روی نوشتن داستان خودتان تمرکز کنید.

وقتی خود را در شرایطی می‌یابید که زندگی‌تان را با کس دیگری مقایسه می‌کنید، به یاد داشته باشید که مردم همیشه موفقیت‌ها و نقاط قوت خودشان را نشان می‌دهند نه حقایقشان را.

 • به زندگی خودتان توجه داشته باشید

یکی از بهترین هدایایی که می‌توانید به خودتان دهید (و به کسانی که دوست‌شان دارید)، این است که در هر فرصتی که پیش می‌آید، حاضر باشید. زندگی شما در لحظه‌های مابین تولد و مرگ‌تان نیست. زندگی‌ شما بین اکنون و نفس بعدی‌تان است. عوامل حواس‌پرتی امروز در کف دستان‌تان هستند اما ما باید به یاد داشته باشیم که هر از چند گاهی به خودمان بیاییم. اگر این کار را نکنیم خیلی چیز‌ها را از دست می‌دهیم.

 • کمی نسبت به مسائل راحت‌تر باشید و کمتر همه چیز را جدی بگیرید

همه بد‌بختی‌ها از دلسوزی به حال خود به وجود می‌آیند و ریشه آن در جدی گرفتن زیاد زندگی است. اگر همه چیز را خیلی جدی بگیرید، به خصوص خودتان، در نهایت از برداشتن هر قدم جدیدی واهمه خواهید داشت. هر وقت می‌توانید کمی راحت‌تر بگیرید، به خصوص زمان‌هایی که کارها مطابق برنامه شما پیش نمی‌روند. افراد داری حس شوخ‌طبعی بالا، حس بهتری از زندگی دارند. هر بار که به خودتان و شرایط اطراف‌تان لبخند می‌زنید، بزرگ‌تر می‌شوید.

 • گاهی اوقات از مسیر اصلی خودتان کمی خارج شوید و با دیگران مهربان باشید

تقریبا همه چیز به صورت کامل پیش می‌آید. افرادی که خودشان را دوست می‌دارند نسبت به دیگران انسان‌هایی بخشنده، مهربان و پرتوجه خواهند بود. آن‌ها اعتماد به نفس خودشان را با فروتنی و تواضع بیان می‌کنند. تلاش کنید ابتدا دیگران را درک کنید به‌جای آن‌که آن‌ها را قضاوت کنید. نسبت به افراد بی‌ادب و سخت هم شکرگزار باشید. آن‌ها به شما یادآوری می‌کنند که آن‌گونه نباشید.

افکار پایانی…

نکته پایانی این است که افراد می‌آیند و می‌روند. اتفاقات می‌آیند و می‌روند. روز‌ها و شب‌ها از پس هم سپری می‌شوند. اما دوست داشتن واقعی خودتان همیشه برایتان باقی خواهند ماند به شرطی که آن را پرورش دهید.

پس این کار‌ها را در فهرست کارهای روزانه خود قرار دهید و به مطالب بالا اضافه کنید:

 • به کارهایی بپردازید که به شما کمک می‌کنند خودتان را بیشتر دوست داشته باشید.
 • به چیز‌هایی فکر کنید که به شما کمک می‌کنند بتوانید بیشتر خودتان را دوست داشته باشید.
 • زمان‌تان را با افرادی بگذرانید که به شما کمک می‌کنند خودتان را بیشتر دوست داشته باشید

 

این کارها را فردا تکرار کنید..

نوبت شماست….

با کدام یک از مطالب بالا درگیر هستید؟ چه کاری می‌توانید امروز انجام دهید که خودتان را بیشتر دوست داشته باشید؟ نظرات‌تان را به این فهرست اضافه کنید. ما از دانستن نظرات‌تان خوشحال می‌شویم…

3 دیدگاه برای “16 روش ساده برای آن‌که دوباره خودتان را دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *